21 Feb, 2018

Rodzaje systemów nawadniania automatycznego

Wysłane Przez: Łukasz Głowa W: Root Komentarz: 0 Trafienie: 489

Każdy ogród wymaga odpowiedniego nawodnienia. Rośliny mogą być podlewane ręcznie, co w przypadku ogrodów o dużej powierzchni może być dość czasochłonne, pracochłonne i problematyczne. Warto więc zwrócić uwagę na systemy nawadniania automatycznego.

Podstawowe rodzaje systemów nawadniania automatycznego

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów zraszaczy, które mogą być zamontowane w nowoczesnych systemach nawadniania ogrodów.

  • Zraszacze stałe. Są najbardziej popularne i znajdziemy je w ofertach większości producentów. Najczęściej montowane są w przydomowych aranżacjach ogrodowych. Są wyposażone w specjalne dysze, które formują kształt strumienia wody. Posiadają wbudowany system regulacji, dzięki któremu zmienia się ciśnienie wypływającej wody, dzięki czemu objętość zraszacza stale się zmienia. W ten sposób strumień wody równomiernie nawadnia wybrane fragmenty ogrodu.
  • Zraszacze ruchome. Umożliwiają regulację zakresu pracy zraszacza — od 0 do 360 stopni. Zapewniają duże możliwości regulacji systemu nawadniania. Najczęściej wykorzystywane są do nawadniania trawników.
  • Zraszacze kroplujące. Świetnie nadają się do podlewania warzywniaków, rabat kwiatowych i żywopłotów. System nawadniania kropelkowego składa się z przewodów doprowadzających wodę, wyposażonych w kroplowniki, przez które sączy się woda. Jest bardzo skuteczny i służy do bezpośredniego nawadniania korzeni. Może działać o każdej porze dnia.
  • Mini linie kroplujące. To jeden z najprostszych systemów nawadniania ogrodów. W tym przypadku można samodzielnie wybrać miejsce, do którego będzie docierała woda. System ten stosowany jest najczęściej w przypadku nawadniania niewielkich żywopłotów, małych skalniaków, niewielkich rabat kwiatowych. Mini linie kroplujące są stosunkowo tanie, a sam system można wykonać samodzielnie. Warto jednak przed wkopaniem przewodów dokładnie zaplanować umiejscowienie roślin.

Komentarze

Zostaw komentarz