13 Nov, 2018

Różne rodzaje odkurzaczy domowych - który wybrać?

Wysłane Przez: Łukasz Głowa W: Aktualności Komentarz: 0 Trafienie: 2459

Współcześnie chyba nikt nie wyobraża sobie regularnego sprzątania bez odkurzacza. Dzięki tym urządzeniom możemy szybko, skutecznie i wydajnie oczyścić twarde podłogi, dywany, a także tapicerkę.

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych modeli, które różnią się od siebie najważniejszymi parametrami, zastosowaną technologią, akcesoriami dodatkowymi, a także różnymi możliwościami zastosowania. Warto poznać najważniejsze rodzaje odkurzaczy do użytku domowego.

Odkurzacze domowe - główne rodzaje

  • Standardowe odkurzacze workowe. To najbardziej tradycyjny i najczęściej wykorzystywany rodzaj odkurzacza. Modele workowe wyposażone są w poziomą rurę metalową lub teleskopową. Wewnątrz znajduje się worek na zanieczyszczenia, który może być stały lub wymienny (tekstylny lub papierowy). Po wypełnieniu worka zanieczyszczeniami należy je usunąć lub całkowicie zdemontować worek jednorazowy.
  • Odkurzacze bezworkowe. Są nieco mniej popularne niż workowe, ale również stosunkowo często wykorzystywane w domach i mieszkaniach. Są dość ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba się martwić regularnym zakupem worków. Wewnątrz urządzenia znajduje się specjalny pojemnik, który powinien być sukcesywnie opróżniany z zanieczyszczeń i myty. Ten rodzaj odkurzacza działa na zasadzie systemu cyklonu, co oznacza, że zasysane cząsteczki zanieczyszczeń są oddzielane od wydmuchiwanego powietrza, które pozostaje czyste (dobre rozwiązanie dla alergików). Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest również zastosowanie odkurzacza z filtrem wodnym.
  • Nowoczesny odkurzacz piorący. Odkurzacze piorące są stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem, ale już teraz zdobywają sobie coraz liczniejsze grono zwolenników. To idealne urządzenie szczególnie dla alergików. Odkurzacze parowe umożliwiają czyszczenie na sucho i na mokro, zwiększając zakres zastosowań. Wewnątrz urządzenia znajdują się dwa oddzielne pojemniki - na czystą i zanieczyszczoną wodę. Wykorzystywana podczas czyszczenia para działa skutecznie, wydajnie i zapewnia bardzo szybkie sprzątanie. Co więcej, odkurzacze parowe mogą sprzątać nawet bez użytku dodatkowych detergentów. Usuwają zanieczyszczenia na powierzchniach płaskich, dywanach, wykładzinach, tkaninach obiciowych, tapicerce itd. Doskonałym przykładem jest w tym przypadku odkurzacz piorący Kärcher.
  • Odkurzacze automatyczne. Są to tzw. roboty sprzątające. Są bezworkowe, bezprzewodowe, aczkolwiek działają ze stosunkowo niewielką siłą ssącą. Ładowane są w specjalnej stacji dokującej, a zanieczyszczenia trafiają do specjalnego wewnętrznego pojemnika.

Komentarze

Zostaw komentarz