05 Sep, 2019

Specyfika i działanie zraszaczy pulsacyjnych

Wysłane Przez: Łukasz Głowa W: Aktualności Komentarz: 0 Trafienie: 2298

Zraszacze pulsacyjne to urządzenia do rozpylania cieczy w systemach nawadniania ogrodów i działek. Zaliczane są do grupy zraszaczy obrotowych i bywają także nazywane zraszaczami bijakowymi. To wygodna alternatywa dla tradycyjnych zraszaczy ręcznych. Zraszacze pulsacyjne to jedno z najbardziej efektywnych i wydajnych rozwiązań, które doskonale sprawdza się zarówno w dużych jak i małych ogrodach. Obszar nawadniania dla zraszaczy pulsacyjnych dochodzi nawet do 700m2.

Zraszacze pulsacyjne. Czym się charakteryzują?


Zraszacze pulsacyjne wykorzystywane są najczęściej do nawadniania dużych i średnich ogrodów. Na uwagę zasługują zwłaszcza zraszacze pulsacyjne marki Kärcher z systemem click-on, który pozwala na łatwe i szybkie podłączenie węża ogrodowego. Maksymalny obszar nawadniania w tym przypadku wynosi 706 m2 przy ciśnieniu 4 bar, a ilość zużywanej wody to 18,5 l/min. Mechanizm zraszacza pulsacyjnego jest prosty i trwały. Jego niewątpliwą zaletą jest odporność na drobne zanieczyszczenia i niewielka wrażliwość  na znoszenie przez silne wiatry. Zraszacze wyposażone są w zdejmowany filtr i z powodzeniem mogą być dzięki temu użytkowane na terenach o zanieczyszczonej wodzie. Dzięki temu do nawadniania można również wykorzystywać wodę deszczową lub pochodzącą z naturalnych zbiorników. Inwestycja w zraszacz pulsacyjny to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu przy podlewaniu ogrodu.

 

Zraszacze pulsacyjne. Jak działają?


Zraszacze pulsacyjne instalowane są na podstawie szpilki, którą należy wbić w ziemię. Alternatywą tradycyjnych zraszaczy pulsacyjnych na szpilce są urządzenia montowane na statywie. Obrotowa głowica zraszacza wyposażona jest w dyszę oraz wahadłowe ramię. Napór wody, wydostającej się z dyszy powoduje odchylenie ramienia, które obraca głowicę w trakcie powrotu do pierwotnego położenia. Zraszacze pulsacyjne mogą pracować jednokierunkowo w systemie pełnego koła (zraszacz dookolny) lub sektorowo w trybie lewo-prawo (zraszacz sektorowy). Posiadają możliwość stopniowej regulacji sektora zraszania oraz szeregowego podłączenia większej ilości urządzeń. Kąt nawadniania ustala się za pomocą dwóch ruchomych odbojników. Strumień wody jest rozproszony w poziomie i można go rozbić, zwiększając równomierność zraszania poprzez wsunięcie w dyszę specjalnej śruby czyli deflektora. Produkt można umieścić w dowolnym miejscu, które wymaga nawodnienia. Zraszacze bijakowe łączone są z wężem ogrodowym za pomocą szybkozłączki przy udziale uniwersalnego nypla. 

Komentarze

Zostaw komentarz